Elder Self-Neglect – W jaki sposób lekarz może pomóc ad

W Stanach Zjednoczonych osoby w wieku od 50 do 74 lat zapewniają większość nieformalnej opieki osobom w wieku 85 lat lub starszym, a stosunek między obiema grupami maleje (patrz wykres) .2 Samo zaniedbanie osób starszych ma poważne konsekwencje, w tym zwiększenie odsetka hospitalizacji, umieszczenia w domu opieki i śmierci.3-5 Chociaż upośledzenie poznawcze jest powszechne wśród zaniedbanych starszych osób, wiele takich osób nie ma umiarkowanej lub ciężkiej postaci demencji, a zatem nie uważa się ich za niezdolnych do podejmowania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. Geriatycholog lub geropsychiatra może pomóc w ocenie kompetencji prawnych. Gdy sąd uzna pacjenta za niekompetentnego, decyzja kliniczna jest łatwiejsza, ponieważ nie zezwalamy pacjentom, którzy wyraźnie nie mogą podejmować świadomych decyzji, aby dokonać niebezpiecznych lub wysoce ryzykownych wyborów. Ale zaniedbujący pacjentów z zaburzeniami poznawczymi lub łagodnym otępieniem popada w szarą strefę. Ci pacjenci, tacy jak Pan L., rzucają wyzwanie klinicystom, ponieważ mają zdolność podejmowania decyzji, ale nie mogą odpowiednio zadbać o siebie. Klinicyści utknęli między konkurującymi kwestiami etycznymi – szanując preferencje pacjenta i chroniąc pacjenta przed krzywdą.
W Stanach Zjednoczonych przykładamy ogromną wagę do prawa ludzi do dokonywania wyborów medycznych i społecznych, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Przesłanianie świadomego wyboru świadomego pacjenta dla jego własnego dobra narusza godność i autonomię pacjenta. Jest niesprawiedliwe – i budzi obawy związane z dyskryminacją ze względu na wiek – aby znacznie podnieść próg bezpieczeństwa wyłącznie na podstawie wieku. Co więcej, bezpieczeństwo nie jest najważniejszym celem dla osób starszych i nie powinno być postrzegane jako jedyne kryterium decydujące o ich przyszłości. Lekarze mogą być zamiast tego kierowani przez zasady redukcji szkód, koncepcję, która ma na celu przyrostowe korzyści w kierunku poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Na przykład apartament pana L. nie musi być całkowicie wolny od bałaganu. Zamiast tego, ojciec i syn mogą wspólnie tworzyć ścieżki przez stosy między najważniejszymi obszarami domu. Należy jednak wziąć pod uwagę niebezpieczeństwa dla osób trzecich, a jeśli sąsiedzi są zagrożeni przez pożar lub gryzonie, wówczas lekarze muszą powiadomić straż pożarną lub organy zdrowia publicznego.
Warunki niesanitarne w starszej kuchni dla dorosłych. Wydział szeryfa hrabstwa San Diego.

Klinicyści mogą wykorzystywać perswazję w rozmowach z samozaniedbującymi się pacjentami, aby pomóc im w osiągnięciu wspólnych celów – w tym przypadku pozostając bezpiecznie w domu. Demonstrując szczere zrozumienie celów Pana L. i dostosowując się do nich, lekarz może zbudować zaufanie. Lekarz może powiedzieć: Zgadzam się, że naprawdę ważne jest, aby trzymać cię w domu. Rozumiem też, że nie lubisz przebywać w szpitalu. Porozmawiajmy o tym, co możemy zrobić, abyś mógł wrócić do domu. Wyraźnie rozumiejąc niechęć pana L. do zaakceptowania pomocy z zewnątrz, lekarz może stanąć po stronie pacjenta na korzyść pozostania w domu, zamiast akceptować instytucjonalizację. Lekarz może zapytać: Czy możesz mi powiedzieć, jakie masz obawy dotyczące pozwolenia, aby ktoś przyszedł do twojego domu, aby ci pomóc. I Czy jest coś, co sprawi, że ktoś przychodzący do twojego domu będzie dla ciebie przyjemny.
Wizyta domowa lekarza może skutecznie rozwiązać problem niechęci pacjenta do wpuszczania nieznajomych do domu
[patrz też: hologramy els, olejek arganowy, cyklopiroksolamina ]
[hasła pokrewne: pimafucin w ciąży, gastritis chronica, xarelto chpl ]

Tags: , ,

No Responses to “Elder Self-Neglect – W jaki sposób lekarz może pomóc ad”

 1. Snake Eyes says:

  Też podejrzewam u siebie nietolerancję laktozy

 2. Stanisław says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: sklep medyczny[...]

 3. Kajetan says:

  najgorsze są skurcze jelit

 4. Lidia says:

  [..] Odniesienie w tekscie do Kołdry dla alergików[...]

 5. Eliza says:

  Byłam już u dwóch dermatologów

Powiązane tematy z artykułem: gastritis chronica pimafucin w ciąży xarelto chpl