Zmniejszenie częstości przedterminowej porodu z metronidazolem i erytromycyną u kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy

Poród przedwczesny jest główną przyczyną umieralności okołoporodowej w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory nie zidentyfikowano skutecznych sposobów zapobiegania spontanicznemu porodowi przedwczesnemu. Przynajmniej w niektórych przypadkach kolonizacja drobnoustrojów błony płodowej lub płynu owodniowego lub zmiany flory pochwy, takie jak obserwowane u pacjentów z bakteryjnym zakażeniem pochwy, były związane ze spontaniczną porodem i przedwczesnym porodem.1-10 Podjęliśmy prospektywną, podwójnie ślepą próbę, aby odpowiedzieć na trzy pytania. Po pierwsze, czy terapia przeciwbakteryjna zmniejsza częstość porodów przedwczesnych u kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem. Po drugie, czy terapia antybakteryjna zmniejsza częstość porodów przedwczesnych u kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy. Na koniec, u kobiet, które są już zagrożone porodem przedwczesnym, czy bakteryjne zapalenie pochwy jeszcze bardziej zwiększa ryzyko.
Metody
Osoby badane
Zidentyfikowaliśmy do włączenia do badania, poza tym zdrowe kobiety pomiędzy 22 a 24 tygodniem ciąży, które wcześniej miały spontaniczne porody przedwczesne lub ważyły mniej niż 50 kg przed zajściem w ciążę. Te dwie cechy są związane z ryzykiem przedwczesnego porodu wynoszącego odpowiednio 26 procent i 16 procent (iloraz szans, 2,9 i 2,7 w porównaniu z ryzykiem u kobiet bez tych cech). 11 Wśród kobiet z czynnikiem ryzyka występuje bakteryjne zakażenie pochwy. w ponad 40 procentach, a ryzyko porodu przedwczesnego wynosi 35 procent. Kobiety zostały wykluczone z badania, jeśli wiedziały o alergiach na metronidazol lub erytromycynę, o niepewnej długości ciąży, ciąży mnogiej, wcześniejszym krwawieniu z pochwy lub o medycznych powikłaniach ciąży, takich jak cukrzyca lub przewlekła choroba nerek. Kobiety były przesiewane i leczone z powodu bezobjawowej bakteriurii. Tylko kobiety, które nie otrzymały terapii przeciwdrobnoustrojowej przez co najmniej cztery tygodnie zostały zakwalifikowane.
Kandydaci do naszego badania to kobiety, które były w ciąży krócej niż 24 tygodnie, które zostały zidentyfikowane pomiędzy majem 1989 a grudniem 1993 roku spośród 5000 kobiet, które co roku otrzymują opiekę przedporodową w publicznych przychodniach zdrowia w Jefferson County w Alabamie. Podczas pierwszej wizyty w klinice badawczej tydzień ciąży każdej kobiety ustalono na podstawie czasu ostatniej miesiączki i potwierdzono ją ultrasonograficznie. Pisemną świadomą zgodę uzyskano przed randomizacją. Badanie zostało zatwierdzone przez instytucjonalną komisję odwoławczą.
Testy laboratoryjne
Każda kobieta przeszła następujące testy: immunologiczny test szyjki macicy (Chlamydiazyme, Abbott Laboratories, Chicago), hodowle szyjki macicy dla paciorkowców grupy B (Streptococcus agalactiae) i Neisseria gonorrhoeae oraz hodowla moczu. Pacjenci z N. gonorrhoeae i objawowymi infekcjami drożdżakowymi pochwy lub Trichomonas vaginalis otrzymali odpowiednią antybiotykoterapię. Warunki te musiały zostać wyeliminowane, zanim kobieta wzięła udział w tym badaniu klinicznym. Przeprowadzono płukanie pochwy 2 ml jałowej soli fizjologicznej w celu zebrania wydzielin do analizy metodą chromatografii gazowo-cieczowej w celu wykrycia lotnych i nielotnych krótkołańcuchowych kwasów organicznych i określenia stosunku bursztynian: mleczan (stosunek 0,4 lub wyższy uznano za nieprawidłowy ) 12-14
Do rozpoznania bakteryjnego zakażenia pochwy konieczne było spełnienie trzech z następujących czterech kryteriów15: (1) oznaczenie pH pochwy powyżej 4,5 za pomocą pasków pH lub miernika pH, (2) obecność zapachu aminy (trimetyloaminy) gdy 10 procent wodorotlenku potasu stosowano do wydzielin pochwowych, 16 (3) wykrywanie w wydzielinie pochwy w komórkach nabłonka pochwy mocno opłaszczonych pałeczkami ( komórki clue ) i (4) obecność cienkiej wydzieliny pochwowej o jednolitej konsystencji
[patrz też: dyżur aptek polkowice, leczenie w czechach na nfz, urolog dziecięcy warszawa ]