Zmniejszenie częstości przedterminowej porodu z metronidazolem i erytromycyną u kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy czesc 4

Spośród 358 kobiet, które nie miały bakteryjnego zakażenia pochwy w momencie ich wstępnych badań, 22 procent osób przydzielonych do badania i 25 procent osób przydzielonych do placebo dostarczyło przed upływem 37 tygodni. Przypisanie do leczenia prowadzącego do badania skutkowało znacznie niższą częstością porodu przed 37 tygodniem ciąży wśród kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy i było podwyższone ryzyko, ponieważ wcześniej otrzymywały poród przedwczesny lub ważono mniej niż 50 kg przed zajściem w ciążę ( Tabela 3). Następnie przeanalizowaliśmy populację badaną, aby określić częstość porodu przedwczesnego z powodu jedynie spontanicznej porodów przedwczesnych, przedwczesnego pęknięcia błon lub obu z nich – tj. Z wyłączeniem kobiet, które miały porody przedwczesne z powodu powikłań medycznych lub położniczych z udziałem matki. W tej analizie zidentyfikowaliśmy 228 kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy, które nie miały przedwczesnych porodów z powodu takich powikłań. Wśród tych kobiet 151 miało wcześniej spontaniczne porody przedwczesne, a 77 ciąży przed porodem ważyło mniej niż 50 kg. Przypisanie do metronidazolu i erytromycyny spowodowało mniejszy odsetek spontanicznego porodu przedwczesnego wśród 228 kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy (24,5%, w porównaniu z 39,7% z placebo; P = 0,02), a także wśród osób z wcześniejszym porodem przedwczesnym (31,1% vs. 46,7 procent, P = 0,07) lub waga do wstępnej oceny mniejsza niż 50 kg (10,2 procent vs. 28,6 procent, P = 0,04).
Na koniec porównaliśmy częstość porodów przedwczesnych u kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy oraz u tych, które nie przeszły, niezależnie od leczenia. Kobiety z bakteryjnym zakażeniem pochwy miały większą częstość porodu przed 37 tygodniem ciąży (37 procent w porównaniu z 23 procentami, P <0,001), po 34 tygodniach lub wcześniej (19 procent w porównaniu z 11 procentami, p = 0,006) i po 32 tygodniach lub wcześniej (11 procent vs. 6 procent, P = 0,04).
Niepokojący był fakt, że poród w 34. tygodniu ciąży lub wcześniej wystąpił u 34 z 254 kobiet (13,4%), które nie miały bakteryjnego zakażenia pochwy i zostały przypisane do leczenia, w porównaniu z tylko 5 z 104 kobiet (4,8 procent) bez bakteryjnej vaginosis, którzy zostali przydzieleni do placebo (P = 0,02). Jednak wśród tych samych kobiet bez bakteryjnego zakażenia pochwy odsetek porodów przed upływem 37 tygodni u kobiet przydzielonych do leczonego leczenia (56 z 254 lub 22,0 procent) w porównaniu z placebo (26 z 104 lub 25,0 procent, P = 0,55) i poród w wieku 32 tygodni lub wcześniej u kobiet przydzielonych do leczenia badanego (18 z 254 lub 7,1 procent) w porównaniu z placebo (4 z 104 lub 3,8 procent, P = 0,25) były podobne w obu grupach.
Dyskusja
W tym badaniu kobiety ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, które zostały przydzielone do leczenia metronidazolem i erytromycyną w około 24 tygodniu ciąży, miały mniejszą liczbę porodów przedwczesnych niż kobiet przypisanych do grupy placebo. Jednak korzyści z leczenia zaobserwowano tylko u kobiet, które miały bakteryjne zapalenie pochwy w momencie ich wstępnego badania. W związku z tym nasze ogólne wyniki nie potwierdzają stosowania leczenia trądzikiem metronidazolem i erytromycyną u kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem, u których nie występuje bakteryjne zapalenie pochwy.
[patrz też: zespół moebiusa, poradnia kardiologiczna dla dzieci, przeciwwskazania do pedicure ]