Zapalenie bezkwasne cechuje sie zupelnym brakiem wolnego kwasu solnego we wszystkich 3 okresach wydzielania zoladkowego (odrucho-wym, humoralnym i jelitowym)

Zapalenie bezkwaśne cechuje się zupełnym brakiem wolnego kwasu solnego we wszystkich 3 okresach wydzielania żołądkowego (odrucho-wym, humoralnym i jelitowym). Wydzielanie pepsyny nie ulega przeważnie zaburzeniu, z wyjątkiem postaci zanikającej, która często przebiega z jednoczesnym zupełnym ustaniem wydzielania także i pepsyny (tzw. bezsok żołądkowy, achylia gastrica) lub z wydzielaniem tylko bardzo małej jej ilości (hypochylia gastrica). Czynność żołądka polegająca na wydzielaniu cieczy rozcieńczającej utrzymuje się zwykle dobrze we wszystkich postaciach przewlekłego zapalenia żołądka, nie wyłączając postaci zanikającej. Ruchy robaczkowe żołądka, jak dowodzą badania radiologiczne, są często wzmożone, prawdopodobnie, wskutek odruchu z zapalnie zmienionej błony śluzowej żołądka na jego błonę mięsną. Czynność opróżniająca żołądka jest wszakże zwykle nieprzyśpieszona. Niekiedy zaś, zwłaszcza w postaci zanikającej, nawet nie co upośledzona wskutek powolniejszego rozdrabniania się w żołądku spożytego pokarmu, a w późniejszym okresie także wskutek następowego osłabienia i zaniku błony mięsnej żołądka. W przewlekłym zapaleniu ze zwężeniem odźwiernika opróżnianie się żołądka z pokarmów jest przeważnie upośledzone, chociaż ruchy robaczkowe mogą być wzmożone. Sprawność trawienna żołądka zachowuje się niejednakowo . (str. 165). Przewlekłe zapalenie żołądka może trwać bardzo długo, latami, z okresami poprawy i pogorszeń. Sama choroba może sprzyjać powstaniu innych chorób żołądka, zwłaszcza jego zwiotczenia oraz nieżytu jelit. [podobne: polcortolon, wzorcowanie mierników, propolis ]

[przypisy: pimafucin w ciąży, gastritis chronica, xarelto chpl ]

Tags: , ,

No Responses to “Zapalenie bezkwasne cechuje sie zupelnym brakiem wolnego kwasu solnego we wszystkich 3 okresach wydzielania zoladkowego (odrucho-wym, humoralnym i jelitowym)”

 1. Inga says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu operacje piersi katowice[...]

 2. Mikołaj says:

  Poziom Ca we krwi nie ma związku z osteoporozą

 3. Iga says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: kraków stomatolog[...]

 4. Sandra says:

  Ból był tak nieznośny, że wybudzał mnie ze snu

Powiązane tematy z artykułem: gastritis chronica pimafucin w ciąży xarelto chpl