Ondansetron w ciąży i ryzyko niekorzystnych wyników płodu AD 8

Aby rozwiązać ten problem, wymodelowaliśmy efekt niezmierzonego zakłócenia i stwierdziliśmy, że nawet jeśli różnica w częstszym występowaniu kobiet, które były i nie były narażone na ondansetron, była duża, a związek ochronny z wynikiem bardzo silnym, czynnikiem zakłócającym- skorygowany szacunek byłby względnie bliski obserwowanemu szacunkowi. Kobiety narażone na działanie ondansetronu częściej doświadczają nudności i wymiotów niż kobiety, które nie są narażone na ten lek. Dostosowaliśmy nasze analizy do hospitalizacji z powodu nudności i wymiotów (jako wskaźnika ciężkości), ale dane nie były dostępne w przypadku nudności i wymiotów, które nie wymagały hospitalizacji. W większości ciąż z ekspozycją na ondansetron, które włączono do analizy wad wrodzonych, ekspozycja wystąpiła w drugiej połowie pierwszego trymestru. Chociaż ten model ekspozycji prawdopodobnie odzwierciedla fakt, że mdłości i wymioty osiągają najwyższy poziom w tym okresie, 1,2,4 oznacza to również, że wyniki analizy wady wrodzonej mają zastosowanie przede wszystkim do drugiej połowy pierwszego trymestru.
Chociaż recepta ondansetronu dla kobiet w ciąży znacznie wzrosła, 5 jesteśmy świadomi tylko dwóch kontrolowanych badań, które oceniły jego bezpieczeństwo płodu. Badanie kohortowe przeprowadzone w kanadyjskich i australijskich serwisach informacyjnych zajmujących się teratologią nie wykazało znaczących różnic w częstości poronień, poronień, poronień, poważnych wad rozwojowych, średniej wadze urodzeniowej lub średniego wieku ciążowego u 176 ciężarnych kobiet, które były narażone na ondansetron i 352 kobiety nie narażone.6 Analiza przypadku kontroli z badania zapobiegania wrodzonym wadom wrodzonym ujawniła, że stosowanie ondansetronu wiązało się ze znacznym wzrostem ryzyka rozszczepu podniebienia, ale nie z rozszczepem wargi, spodziectwem lub uszkodzeniami cewy nerwowej.3 wyniki są zgodne z wynikami badania kohortowego. Ponieważ analizowaliśmy wady wrodzone, nasze wyniki nie mogą być bezpośrednio porównane z wynikami badania kontrolnego. Nie stwierdziliśmy żadnych przypadków rozszczepu podniebienia u 1233 dzieci narażonych na działanie ondansetronu w pierwszym trymestrze ciąży, ale nasze badanie nie było w stanie ocenić ryzyka poszczególnych wad; należy odpowiedzieć na to pytanie w przyszłych, odpowiednio zasilanych badaniach. Nasze badanie poszerza dostępne dane na temat bezpieczeństwa ondansetronu podczas ciąży, włączając dużą liczbę narażonych ciąż, badając poważne niekorzystne wyniki, biorąc pod uwagę skutki narażenia podczas ciąży i modelując porównawcze oszacowania ryzyka, kontrolując potencjalne czynniki zakłócające.
Podsumowując, w tym badaniu kohortowym opartym na rejestrach stwierdziliśmy, że ekspozycja na ondansetron w ciąży nie wiązała się ze znacznym wzrostem ryzyka spontanicznej aborcji, porodu martwego, każdej poważnej wady wrodzonej, porodu przedwczesnego lub noworodków urodzonych z niską masą urodzeniową. lub urodził się mały w wieku ciążowym Chociaż wyniki te nie mogą definitywnie wykluczyć możliwości wystąpienia działań niepożądanych związanych z ondansetronem, wyniki dają pewność co do stosowania tego środka w przypadku nudności i wymiotów podczas ciąży.
[więcej w: olejki do włosów, olej kokosowy, mezoterapia igłowa ]

Powiązane tematy z artykułem: mezoterapia igłowa olej kokosowy olejki do włosów