Ondansetron w ciąży i ryzyko niekorzystnych wyników płodu AD 7

W porównaniu z ciążami, w których stosowano środki przeciwwymiotne przeciwhistaminowe, te, w których była ekspozycja na ondansetron, nie różniły się istotnie ryzykiem spontanicznej aborcji (Tabela 3). Szacunki dotyczące niekorzystnych rezultatów u płodu były podobne w przypadku kobiet, które wypełniły jedną receptę ondansetronu i osoby, które wypełniły dwie lub więcej recept (Tabela 3). Ponieważ nie wykryto zwiększonego ryzyka wad wrodzonych w związku z ekspozycją na ondansetron, modelowaliśmy wpływ hipotetycznego niezmierzonego środka zakłócającego, który mógłby zamaskować prawdziwe ryzyko i stwierdził, że jego wpływ na obserwowane oszacowanie byłby stosunkowo niewielki (tabela S12 w dodatkowym dodatku ). Na przykład, jeśli czynnik zakłócający zmniejszył o połowę ryzyko wad wrodzonych i był dwa razy częściej w grupie narażonej na działanie ondansetronu, obserwowane oszacowanie 1,12 byłoby uprzedzone o 11,1%, a szacunek skorygowany o czynnik zakłócający wynosiłby 1,26.
Dyskusja
W tym ogólnokrajowym badaniu kohortowym w Danii ekspozycja na ondansetron podczas ciąży nie wiązała się ze znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych, niekorzystnych wyników płodu. Na podstawie górnych limitów przedziałów ufności dla oszacowań ryzyka, nasze wyniki są niespójne ze zwiększeniem ryzyka związanego z ondansetronem o ponad 25% w przypadku porodu przedwczesnego, 44% u niemowląt, które były małe w wieku ciążowym po urodzeniu, oraz 82% dla każdej poważnej wady wrodzonej, między innymi.
Potencjalnym źródłem zakłóceń w badaniach obserwacyjnych skutków leczenia jest to, że stan, w którym stosowane jest leczenie, może sam się wiązać z wynikiem badania (tj. Zakłócenie poprzez wskazanie). Nasze odkrycia, że ciężarne kobiety, które były narażone na ondansetron, były znacznie mniej narażone na spontaniczne poronienia w porównaniu z kobietami nienaświetlonymi, ale przy podobnym ryzyku w porównaniu z kobietami narażonymi na działanie antyhistaminy, poprzeć wnioski, że nudności i wymioty, a nie leczenie tych stanów za pomocą ondansetronu wiąże się z mniejszym ryzykiem spontanicznej aborcji. Kilka poprzednich badań dowiodło odwrotne skojarzenia między nudnościami i wymiotami podczas ciąży i spontaniczną poronieniami o podobnej skali, co skojarzenia między ondansetronem i spontaniczną aborcją w naszym badaniu.17,18 Dlatego dane nie wskazują, że jakiekolwiek działanie ochronne powinno być przypisane ondansetronowi. ; raczej dane te dają pewność, że lek nie był związany ze zwiększonym ryzykiem spontanicznej aborcji.
Ważnym pytaniem jest, czy niektóre niezmierzone czynniki zakłócające mogły ukryć prawdziwe ryzyko związane z ondansetronem. Na przykład dane dotyczące suplementacji kwasem foliowym nie były dostępne w naszej analizie wad wrodzonych
[podobne: Follixin, drotaweryna, olejek kokosowy do włosów ]
[więcej w: klinefeltera, endomed gorzów, krosty na wargach sromowych ]

Tags: , ,

No Responses to “Ondansetron w ciąży i ryzyko niekorzystnych wyników płodu AD 7”

 1. Lilia says:

  siedziałam w przeciągu i nabawiłam się zapalenia stawów biodrowych

 2. Patrycja says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu bio żywność[...]

 3. Wiktor says:

  błonnik+antyoksydanty

 4. Jadwiga says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: dentysta płock[...]

 5. Zoja says:

  Błagam, dokształćcie się trochę.

 6. Alpha says:

  Article marked with the noticed of: herbaty czarne[...]

 7. Kaja says:

  Byłam już u dwóch dermatologów

Powiązane tematy z artykułem: endomed gorzów klinefeltera krosty na wargach sromowych