Ondansetron w ciąży i ryzyko niekorzystnych wyników płodu AD 5

Po wykluczeniu kohorta badana obejmowała 608,385 ciąż. Ekspozycja na ondansetron wystąpiła w 1970 r. (0,3%) tych ciąż; pierwsza recepta została wypełniona po medianie 70 dni ciąży (tj. 10 tygodni, zakres międzykwartylowy, 57 do 88 dni). Mediana liczby dawek wynosiła 10 na receptę (zakres międzykwartylowy, 10 do 10) i 30 na ciążę (zakres międzykwartylowy, 10 do 65). Tabele S4 i S5 w dodatkowym dodatku pokazują charakterystykę uczestników przed dopasowaniem skłonności do wyniku. W nieskorygowanych analizach przeprowadzonych przed dopasowaniem skłonności do wyniku, ryzyko spontanicznej aborcji było istotnie mniejsze u kobiet, które były narażone na ondansetron, w porównaniu z kobietami niewspółznakowanymi (tabela S6 w dodatku uzupełniającym). Nie było zwiększonego ryzyka poronienia, poważnej wady wrodzonej, noworodka urodzonego z niską masą urodzeniową lub urodzonego w niewielkim rozmiarze wieku ciążowego związanego z ekspozycją na ondansetron, podczas gdy ryzyko porodu przedwczesnego znacznie wzrosło (tabela S6 w dodatkowym dodatku ).
Dopasowane do proporcjonalności analizy
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka kobiet uwzględnionych w dopasowanej pod względem proporcjonalności ocenie, według ekspozycji na Ondansetron podczas ciąży. W analizach spontanicznej aborcji i urodzenia martwego, które były oparte na wszystkich ciążach, 1849 kobiet, które były narażone na ondansetron od 7 do 22 tygodni ciąży, a 1915 kobiet, które były narażone pomiędzy 7. a urodzeniem, otrzymywało proporcje 1: 4 na kobiety ciężarne nie narażone (rysunek 1). Do analiz dopasowanych pod względem skłonności do oceny wad wrodzonych, porodu przedwczesnego, niemowląt urodzonych jako małe w wieku ciążowym oraz niemowląt o niskiej masie urodzeniowej, które były oparte na urodzeniach żywych, 1233 kobiety, które zostały narażone w pierwszym trymestrze ciąży, 1792, które były narażone przed 37 zakończonymi ciążowymi tygodniami i 1784, które były eksponowane w dowolnym czasie w czasie ciąży, porównywano w stosunku 1: 4 z niewystawionymi kobietami. W przypadku wszystkich analiz dopasowane grupy były dobrze zrównoważone pod względem cech podstawowych (tabela oraz tabele S7 i S8 w dodatkowym dodatku). Wśród kobiet, które były narażone na ondansetron, ponad 50% było hospitalizowanych z powodu wymiotów lub nudności i wymiotów podczas ciąży, a prawie połowa otrzymywała inny środek przeciwwymiotny (Tabela 1).
Tabela 2. Tabela 2. Dopasowane pod względem proporcjonalności wyniki analiz dotyczących niekorzystnych wyników płodu związanych z ekspozycją na ondansetron podczas ciąży. W Tabeli 2 przedstawiono analizę porównawczą niekorzystnych wyników u płodu związanych z ekspozycją na ondansetron w czasie ciąży, z dostosowaniem do hospitalizacji z powodu krwawienia lub nudności i wymiotów oraz z zastosowaniem innych leków przeciwwymiotnych.
[przypisy: lewomepromazyna, olej kokosowy na włosy, hologramy els ]
[podobne: przeciwwskazania do pedicure, terapia bobath, poradnia kardiologiczna dla dzieci ]

Powiązane tematy z artykułem: poradnia kardiologiczna dla dzieci przeciwwskazania do pedicure terapia bobath