Niska dawka aspiryny w zapobieganiu nawracającej żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej AD 9

Połączone wyniki badań WARFASA i ASPIRE wykazują bardzo istotne zmniejszenie o 32% częstości nawrotów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (P = 0,007) i zmniejszenie o 34% częstości poważnych zdarzeń naczyniowych (P = 0,002), z brak nadmiaru krwawienia (ryc. 2). Ze względu na stosunkowo wysoki wskaźnik przerwania badania leku w badaniu ASPIRE, szacowany efekt leczenia prawdopodobnie nie docenił potencjalnej korzyści terapii aspiryną. Szacowany efekt w badaniu ASPIRE wynosił 35% dla pacjentów, którzy otrzymywali aspirynę, co jest zgodne z oszacowaniem zamiaru leczenia w badaniu ASPIRE po dostosowaniu do braku reakcji i jest zgodne z intencją leczenia. oszacowanie z wersji WARFASA.
U pacjentów, którzy przerwali leczenie przeciwzakrzepowe, ryzyko późnego nawrotu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po pierwszym niesprowokowanym przypadku utrzymuje się na wysokim poziomie: około 10% w pierwszym roku i 30% po 10 latach. 1-4 Nawracająca żylna choroba zakrzepowo-zatorowa wiąże się ze śmiertelnością przypadku wynoszącą 5 do 10% 4,19,20 i ryzykiem wystąpienia zespołu pozakrzepowego, który zwiększa się o czynnik 6,12,1,22 Leczenie antagonistami witaminy K zapobiega nawrotu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, ale wielu pacjentów nie chce przyjąć przedłużonej terapii z powodu ryzyka krwawienia i niedogodności.
W tym kontekście aspiryna, chociaż znacznie mniej skuteczna niż warfaryna, stanowi atrakcyjną alternatywę, ponieważ jest prosta i niedroga, a jej profil bezpieczeństwa jest dobrze udokumentowany. Pacjenci, u których wystąpiło pierwsze niesprowokowane wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, wydają się być bardziej narażeni na ryzyko zakrzepicy tętniczej i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych [15, 16], a dodatkowo apelacja aspiryny jest związana z ogólnym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia poważnych zdarzeń zakrzepowych. (tętnicza i żylna) i śmierć sercowo-naczyniowa. Badanie ASPIRE sugeruje, że na każde 1000 pacjentów leczonych przez rok, można spodziewać się, że aspiryna będzie związana z 17 mniejszymi epizodami nawracającej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i 28 mniejszymi poważnymi zdarzeniami zakrzepowymi, kosztem 5 niecałkowych epizodów krwawienia.
Podsumowując, wyniki badania ASPIRE, szczególnie gdy są rozważane razem z danymi z badania WARFASA, dostarczają spójnych dowodów, że aspiryna w niskiej dawce jest korzystna w zapobieganiu nawrotowej żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej i poważnym epizodom naczyniowym u pacjentów, którzy mieli pierwszy epizod niesprowokowania żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Tak więc aspiryna jest atrakcyjną opcją dla takich pacjentów po zakończeniu początkowego cyklu leczenia przeciwzakrzepowego.
[patrz też: drotaweryna, voluson, lewomepromazyna ]
[hasła pokrewne: ziarniak pachwinowy, vitalis trzebinia, labmed lubartów ]

Tags: , ,

No Responses to “Niska dawka aspiryny w zapobieganiu nawracającej żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej AD 9”

  1. Lidia says:

    Jestem w ciąży

  2. Beetle King says:

    Article marked with the noticed of: endokrynolog[...]

  3. Trip says:

    Jagody Goji sa uzywane od dobrych kilkunastu lat

Powiązane tematy z artykułem: labmed lubartów vitalis trzebinia ziarniak pachwinowy